Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Przewodnik bez licencji odpowiada karnie

Ustawa deregulacyjna zawiera bardzo istotne rozstrzygnięcia odnoszące się do zawodów przewodnika turystycznego i pilota. Te zmiany mają wpływ nie tylko na sytuację osób wykonujących te zawody, ale również dla organizatorów turystyki, którzy są zobowiązani zapewnić turystom opiekę odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Nowe zasady wykonywania zawodów turystycznych wejdą w życie 1 stycznia 2014 r., dlatego już teraz, planując przyszłoroczne przedsięwzięcia warto zastanowić się nad tym, kogo zatrudnić jako pilota czy przewodnika w stosunku do określonego rodzaju imprezy turystycznych. Wspólny dla wszystkich rodzajów przewodników (górskiego, miejskiego i terenowego) oraz pilotów wycieczek jest obowiązek ukończenia 18. roku życia, niekaralność i posiadanie średniego wykształcenia. Jedynie w wypadku przewodników górskich dla określonych obszarów (Zachodnie Beskidy Zachodnie, Wschodnie Beskidy Zachodnie, Beskidy Wschodnie, Tatry i Sudety) poza wyżej wymienionymi kryteriami konieczne jest jeszcze odbycie szkolenia oraz zdanie egzaminu. Można więc w pewnym uproszczeniu stwierdzić, że z wyjątkiem przewodnika górskiego, zawody turystyczne zostały faktycznie uwolnione. Ta zmiana ma również istotny wpływ na działalność organizatorów turystyki, którzy będą mogli zatrudnić osoby nieposiadające dotychczas uprawnień w zależności od własnej oceny kwalifikacji danej osoby. 

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 30 ust. 1 ustawy o usługach turystycznych „organizator turystyki jest obowiązany zapewnić klientowi uczestniczącemu w imprezie turystycznej opiekę osoby reprezentującej organizatora turystyki. Zakres tej opieki wynika z umowy organizatora turystyki z klientem”. Po 1 stycznia 2014 r. nie będziemy mieli już do czynienia z domniemaniem, które wynika z aktualnej treści przepisu, że osobą sprawującą opiekę powinien być wykwalifikowany przewodnik lub pilot. Ta zmiana daje organizatorowi większą swobodę, ponieważ w sytuacji gdy nie ma przymusu, on sam będzie musiał zdecydować, jakie kwalifikacje powinna mieć osoba, której powierzy opiekę nad klientami. Bez wątpienia pełnoletniość, niekaralność i wykształcenie średnie w większości wypadków nie okażą się wystarczające, ale kryteria dodatkowe zależne są już tylko od wymagań danego organizatora. 

Zmiana ustawy o usługach turystycznych nie zmienia podstaw odpowiedzialności karnej za narażenie turystów na niebezpieczeństwo lub zaniechanie w tym zakresie. Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo klientów, czy to przewodnik, czy pilot, może w pewnych okolicznościach zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej, jeżeli dojdzie do wypadku. Taką samą odpowiedzialność może ponieść sam organizator turystyki. 

Zmiana przepisów bez wątpienia wprowadzi większą konkurencję. Niewykluczone, że osoby, które od nowego roku rozpoczną świadczenie usług jako przewodnik turystyczny i pilot wycieczek będą wymagały niższych wynagrodzeń niż licencjonowani koledzy po fachu, co doprowadzi do obniżenia kosztów organizacji imprez turystycznych. KW

2013-09-15

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter