Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Destynacje

»

Kraje ASEAN stawiają na turystykę

Więcej regionalnych połączeń lotniczych, uproszczenie polityki wizowej i stworzenie uniwersalnego standardu dla turystów korzystających z usług homestay. Takie były główne tematy rozmów ministrów turystyki z krajów Południowo-Wschodniej Azji (ASEAN), którzy spotkali się na 17. Forum Turystycznym ASEAN.

W  tym roku Forum (ASEAN Tourism Forum 2014) gościło w malezyjskim mieście Kuching, na Borneo. Wzięli w nim udział ministrowie turystyki z krajów ASEAN (Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Myanmar, Filipiny, Singapur, Tajlandia, Wietnam), którym towarzyszyli reprezentanci z Chin, Japonii i Korei Płd.

Razem można więcej

Spotkaniu przyświecało hasło „ASEAN – Advancing Tourism Together”. W czasie rozmów starano się ustalić, jak największą ilość obszarów możliwej współpracy, które mogłyby wpłynąć na zwiększenie, i tak dużego, zainteresowania regionem ASEAN ze strony turystów na całym świecie. Oceniono także realizację strategicznego planu turystycznego całego regionu (ASEAN Tourism Strategic Plan ATSP) na lata 2011-2015, którego, jak poinformowali organizatorzy, ok. 75 proc. założeń zostało już wykonanych.

Jedną z ważniejszych kwestii poruszonych w czasie tegorocznego Forum stało się stworzenie uniwersalnych standardów dla turystów korzystających z tzw. homestay, czyli noclegów przy rodzinach prywatnych (polskim odpowiednikiem tego rozwiązania jest popularna agroturystyka). Mają one objąć m.in. konieczny standard zakwaterowania, wytyczne dotyczące higieny przygotowywania posiłków, działań proekologicznych czy przepisów organizacji aktywności i atrakcji dla turystów. Przepisy mówią również o tym, że rodziny, udostępniające swoje domy nie mogą mieć żadnej przeszłości kryminalnej oraz powinny cieszyć się dobrym zdrowiem. – Wprowadzenie tych standardów jest dla nas bardzo ważne. Pomoże to w sprofesjonalizowaniu i spopularyzowaniu idei, jaką jest homestay w krajach ASEAN. Będzie także pomocnym narzędziem zarówno dla agencji i pośredników turystycznych, jak i indywidualnych gości, którzy będą chcieli skorzystać z takiej formy zakwaterowania, dając im pełną informację o sprawdzonej i rzetelnej ofercie w tym zakresie – powiedział Adam Kamal, wiceprzewodniczący Malaysian Inbound Tourism Association. Pilotażowa część programu rekomendacji obejmujących standard homestay ma ruszyć jeszcze w tym roku. Jego pełne wprowadzenie zapowiedziano na 2015 rok.

Kolejną inicjatywą poruszaną w czasie Forum było uproszczenie formalności wizowych. Chodzi o zniesienie obowiązku posiadania wiz do wszystkich krajów ASEAN dla obywateli tych krajów oraz wprowadzenie jednej, uniwersalnej wizy, która umożliwiałaby wjazd i pobyt na terenie każdego państwa ASEAN dla obywateli państw trzecich. – Regulacje wizowe w krajach ASEAN i tak nie są zbyt restrykcyjne, w porównaniu z wieloma innymi regionami świata.  Szczególnie uciążliwe dla turystów może okazać się wyrobienie kilku wiz wjazdowych, jeżeli chcą oni odwiedzić wiele krajów w naszym regionie. Wprowadzenie jednej, uniwersalnej wizy rozwiązałoby ten problem. W czasie Forum udało nam się porozumieć w sprawie wielu szczegółowych wytycznych w tym zakresie. Ruszyliśmy naprzód, mam więc nadzieję, że niebawem ta idea stanie się naprawdę realna i pomoże nam wszystkim – mówiła Mari Elka Pangestu, minister turystyki i ekonomii Indonezji.

Oprócz tego dużo rozmawiano na tematy związane z ogólną strategią rozwoju i promocji oraz o sposobach urozmaicenia oferty turystycznej.    

Networking i nagrody

Tak jak w poprzednich latach imprezie towarzyszył również workshop. Wzięło w nim udział ponad 1,6 delegatów z całego świata, w tym 879 przedstawicieli firm i obiektów turystycznych z krajów ASEAN oraz 462 międzynarodowych kupujących, zainteresowanych nawiązaniem z nimi współpracy. W ramach Forum przyznano nagrody Green Hotel Award. W tym roku zdobyło je  86 obiektów, działających w krajach ASEAN. – Razem z dużym wzrostem turystyki, jaki obserwujemy praktycznie na całym świecie, warto zwrócić uwagę także na nowe trendy pojawiające się w tej branży. Społeczna odpowiedzialność, działania proekologiczne i prośrodowiskowe powinny cieszyć się największym uznaniem. Właśnie dlatego, chcemy nagrodzić obiekty, które są „eko-friendly” – posiadają plan ochrony środowiskowej czy zaawansowaną politykę HR – powiedział Dato’ Seri Mohamed Nazri Tan Sri Abdul Aziz, minister turystyki i kultury Malezji.

Malezja na prowadzeniu

Mówiąc o rozwoju turystyki krajów ASEAN, szczególną uwagę warto zwrócić na Malezję. Kraj ten zaliczany jest do najpopularniejszych kierunków w Azji i jednej z najchętniej wybieranych destynacji turystycznych na świecie. Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych określiła nawet Malezję, jako „świecącą gwiazdę” globalnego przemysłu turystycznego. – Malezja to zdecydowanie lider regionu, jeżeli chodzi o skuteczność przyciągania turystów. Ich liczba na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wzrosła wielokrotnie. W 1998 r. przyjechało tutaj 5,5 mln gości, w 2013 było ich już 25 mln! Wszystko za sprawą bardzo dobrej promocji, infrastruktury, a przede wszystkim wzorowej współpracy sektora publiczno-prywatnego – powiedział w czasie Forum Taleb Rifai, sekretarz generalny UNWTO. Plany na ten rok są jeszcze bardziej ambitne. Jak zapowiedziały władze Malezji, w tym roku chcą przyciągnąć do siebie aż 28 mln turystów z całego świata. – Tutejsze elity rządowe doskonale zdają sobie sprawę z faktu, jak duże zyski ekonomiczne generuje turystyka. Mam tutaj na myśli zarówno bezpośrednie wpływy do budżetu, jak i tworzenie nowych miejsc pracy czy rozwój lokalnej infrastruktury. Ta świadomość jest bardzo ważna i to ona pomaga osiągnąć tak spektakularny sukces – mówił Taleb Rifai. MK

 


16–23 stycznia, Forum Turystycznym ASEAN, Malezja. Organizatorem jego przyszłorocznej edycji, w styczniu 2015 r. będzie Myanmar (Birma), www.atf-malaysia.com 

2014-02-28

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter