Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Biura

»

Parlament Europejski za poprawkami do dyrektywy turystycznej

Europosłowie zagłosowali za zatwierdzeniem poprawek do dyrektywy 90/314. Do zmiany i wdrożenia dokumentu jednak jest jeszcze długa droga. Dopiero po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczną się konsultacje z państwami członkowskimi.

Głosowanie nad poprawkami do dyrektywy turystycznej miało miejsce 12 marca. Nowy projekt został zatwierdzony głosami 610 parlamentarzystów. Przeciw zmianom zagłosowało 58 posłów, a 13 wstrzymało się od głosu. Zatwierdzenie przez Parlament Europejski propozycji zmian w dyrektywie turystycznej oznacza szerszy zakres ochrony dla podróżnych. Dla organizatorów i agentów proponowana dyrektywa może mieć daleko idące skutki.

Obecne przepisy UE dotyczące turystyki zorganizowanej sięgają 1990 r. Od tego czasu jednak w turystycznym krajobrazie zaszły zasadnicze zmiany. Rozwój przewoźników lowcostowych i rosnąca sprzedaż przez internet znacznie zmieniły sposób, w jaki turyści planują i kupują wycieczki. Poprawiona dyrektywa odpowiada na te zmiany.

Dokument zatwierdzony przez Euro Parlament rozszerza definicję pakietów turystycznych, obejmując większość rodzajów podróży składających się z różnych elementów, takich jak loty, zakwaterowanie w hotelu i wynajem samochodu, tak aby chronić wszystkich turystów, także tych pakietujących wyjazd samodzielnie. Wśród przyjętych poprawek znajdują się m.in. zapisy mówiące, że podróżni muszą mieć zapewniony powrót do kraju w razie plajty organizatora bądź, jeśli to możliwe, kontynuacji wycieczki. Jeśli „nieuniknione” i „nieprzewidziane” okoliczności, takie jak katastrofy naturalne lub atak terrorystyczny, uniemożliwiają podróżnemu powrót na czas do domu, organizator musi zorganizować zakwaterowanie o podobnym standardzie do obiektu pierwotnie zarezerwowanego. Ewentualnie, jeśli organizator nie jest w stanie dokonać rezerwacji, musi wypłacić klientowi kwotę stanowiącą równowartość pobytu za pięć nocy w cenie do 125 euro za noc (Komisja wnioskowała o koszt pobytu za trzy noce, za nie więcej niż 100 euro za noc). Zapis ten może mieć znaczny wpływ na organizatorów turystyki. W związku z nim organizatorzy powinni rozważyć zabezpieczenie finansowe na pokrycie ewentualnych dodatkowych kosztów wynikających z nieprzewidzianych zdarzeń.

Posłowie przychylili się także do propozycji, aby każde obniżenie ceny więcej niż 3 proc. skutkowało zwrotem nadpłaty klientowi. Cena wyjazdu po jego zakupie może być podniesiona tylko w wypadku takich okoliczności jak wzrost cen paliw i podatków. Jeśli cena wzrośnie więcej niż o 8 proc. (Komisja zaproponowała 10 proc.), podróżny powinien mieć możliwość zmiany rezerwacji lub odstąpienia od umowy przy pełnym zwrocie pieniędzy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Organizatorzy nie powinni także znacząco zmieniać godzin lotów. Komisja zaproponowała, aby przesunięcia te nie mogły przekraczać trzech godzin od pierwotnie podawanego czasu wylotu. 

Głosowanie zamyka pierwsze czytanie projektu dyrektywy i gwarantuje, że nowy parlament przystąpi do negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie ostatecznego jej brzmienia. Oczekuje się, że rozmowy z państwami członkowskimi rozpoczną się po majowych wyborach do europarlamentu. AO

 

2014-04-16

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter