Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Rozwiązanie umowy z pilotem wycieczek

W jakich przypadkach organizator turystyki może rozwiązań umowę z pilotem wycieczek? Umowy zawierane przez biura podróży z pilotami, przewodnikami i rezydentami zaliczają się do tzw. umów o świadczenie usług, co do których art. 750 kodeksu cywilnego odsyła nas do uregulowań umowy zlecenia. Oznacza to, iż zastosowanie mają tu, w sposób odpowiedni, przepisy dotyczące umowy zlecenia. Ten typ umowy można rozwiązać w każdym czasie niezależnie od tego, czy zleceniobiorca rozpoczął już świadczenie, czy jeszcze nie. Inne będą natomiast konsekwencje finansowe, jeżeli weźmiemy pod uwagę przyczyny rozwiązania umowy.

Czy rozwiązanie umowy przez biuro podróży wiąże się z konsekwencjami finansowymi?

Przede wszystkim istotny jest powód rozwiązania umowy przez biuro podróży. Jeżeli przyczyna
będzie niezależna od zleceniobiorcy, czyli pilota, przewodnika lub rezydenta, to co do zasady
może on dochodzić odszkodowania za stratę, jaką poniósł w wyniku tego, iż nie doszło do realizacji umowy. Inaczej jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z tzw. ważnymi powodami. Są to
okoliczności, które mogą dotyczyć zarówno osoby zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy, a które
w dostateczny sposób uzasadniają rozwiązanie umowy. Może to być np. utrata zaufania do
zleceniobiorcy, utrata możliwości organizacji imprez przez zleceniodawcę (utrata uprawnień)
lub np. choroba zleceniobiorcy. Wskazane powyżej przypadki mogą być uznane za tzw. ważne
powody, a w takiej sytuacji rozwiązanie umowy nie prowadzi do powstania odpowiedzialności
odszkodowawczej.

Jeżeli umowę rozwiązano w trakcie realizacji, to jak powinno wyglądać rozliczenie?

Zasada jest taka, iż w takim przypadku zleceniodawca powinien uiścić wynagrodzenie za tę część usług, które zostały już zrealizowane. W praktyce najczęściej będzie to polegało na proporcjonalnym przeliczeniu wynagrodzenia do faktycznego czasu świadczenia usług. Mogą się jednak zdarzyć przypadki, że takie wyliczenie nie będzie zasadne, np. wtedy, gdy w ramach realizacji imprezy najważniejsze punkty programu wymagające zaangażowania pilota odbyły się na jej początku.

Czy można w umowie zastrzec, iż nie może być ona rozwiązana?

Istnieje możliwość wprowadzenia takiego zapisu, jednak nie może to dotyczyć sytuacji, gdy strony rozwiązują umowę z ważnych powodów. Kodeks cywilny zastrzega, że w takim przypadku rozwiązanie umowy zawsze jest możliwe i przeciwne postanowienia umów są nieważne. Nie wyklucza to jednak ograniczenia rozwiązania umowy z przyczyn innych niż tzw. ważne powody. Możliwe jest również wprowadzenie np. kary umownej w odpowiedniej wysokości za rozwiązanie umowy, która to kara będzie ekwiwalentem odszkodowania za straty, jakie strona poniosła w związku z tym, iż liczyła na zrealizowanie umowy zgodnie z jej treścią. Zapłaty kary umownej należy dochodzić w postępowaniu sądowym.

2015-06-17

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter