Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Artykuły » Prawo w turystyce

»

Kontrola z Urzędu Marszałkowskiego

Co może kontrolować Urząd Marszałkowski? Zgodnie z art. 9 ustawy o usługach turystycznych marszałek województwa jest upoważniony do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorców branży turystycznej. Kontrola może obejmować kwestie zgodności wykonywanej działalności z uzyskanym wpisem do rejestru, przestrzegania warunków wykonywania działalności gospodarczej określonych ustawą, zgodności wykonywanej działalności gospodarczej z zawartymi umowami agencyjnymi oraz przestrzegania przez przedsiębiorcę warunków wykonywania działalności gospodarczej określonych ustawą.

Kontrole okresowe dotyczą najczęściej biur podróży wpisanych do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych, przy czym Urząd Marszałkowski zawiadamia uprzednio przedsiębiorcę o terminie i zakresie kontroli. Kontrola może dotyczyć również przedsiębiorcy nie wpisanego do rejestru celem weryfikacji, czy jego działalność nie kwalifikuje się jako działalność regulowana.

Czy kontrola może się odbyć pod nieobecność przedsiębiorcy?

Kontrole odbywają się w obecności kontrolowanego i wyjątkiem od tego są jedynie sytuacje, gdy kontrola ma na celu zapobiegnięcie popełnienia przestępstwa albo zapobieżenie zagrożeniu życia lub zdrowia. W przypadku kontroli z UM takie sytuacje nie mają miejsca, dlatego urzędnicy zawiadamiają przedsiębiorców o terminie i celu kontroli.

Jakie mogą być konsekwencje w przypadku stwierdzenia uchybień podczas kontroli?

Jeżeli pracownicy urzędu dopatrzą się nieprawidłowości w działalności przedsiębiorcy, to mogą wezwać go do zmiany praktyk. W przypadku rażącego naruszenia wykonywania działalności może zostać również wszczęte postępowanie celem wydania decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z rejestru oraz o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat. Rażącym naruszeniem warunków wykonywania działalności jest np. proponowanie klientowi zawarcia lub zawarcie z klientem umowy o imprezę turystyczną bez uprzedniego uzyskania stosownego zabezpieczenia finansowego, a także nieprzedłożenie, mimo wezwania, marszałkowi województwa dokumentu potwierdzającego przedłużenie gwarancji ubezpieczeniowej.

Co może być kontrolowane?

Pracownicy urzędu podczas kontroli mogą poprosić o przedstawienie umów z klientami do sprawdzenia, czy biuro wykonuje działalność zgodnie ze zgłoszeniem. Kontrola będzie dotyczyła również ich treści, a w szczególności stwierdzenia, czy wszystkie obowiązkowe elementy umowy z klientem się w niej znajdują. W przypadku stwierdzenia uchybień organ kontrolujący w protokole wskaże zalecenia i określi termin ich wykonania przez przedsiębiorcę. W przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia wykonywanej działalności zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 884)

 

2015-07-15

powrót

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter