Szafranowicz-Małozięć Radosław - Sylwetka
Dzielenie się wiedzą daje satysfakcję
Radosław Szafranowicz-Małozięć wiedzę nabytą w pracy pilota i rezydenta stara się przekazać innym.
Jego kariera zawodowa rozpoczęła się 16 lat temu, kiedy rozpoczął pracę w Rainbow. Na początku jako pilot wycieczek, potem rezydent, następnie szef personelu destynacyjnego, w końcu trener-instruktor pilotażu i przewodnictwa turystycznego. To on był pomysłodawcą Akademii Rainbow, kształcącej nowe kadry turystyki. Choć jego CV pęka w szwach, nie zamierza przestawać się rozwijać. Rozpoczął współpracę z uczelniami wyższymi, w których prowadzi zajęcia dla studentów turystyki i rekreacji, założył też firmę szkoleniową, Kadry Turystyki. – Turystyka to moja pasja, pewien styl życia, którego nie zamieniłbym na żaden inny – podkreśla. Bycie szkoleniowcem sprawia mu ogromną satysfakcję, gdy widzi, jak jego kursanci zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w branży. Jego najważniejszą dewizą jest „kształcić praktycznie”. – Praca w turystyce to nieustanna nauka i konieczność posiadania wielkiej pokory. Tak jak ja uczę moich kursantów, tak samo uczę się od nich i od moich turystów – mówi Szafranowicz-Małozięć.
Brakowało specjalistycznych kursów
Turystyka pojawiła się w jego życiu już w szkole średniej. W klasie maturalnej postanowił wziąć udział w kursie dla kandydatów na pilotów wycieczek, a po zdobyciu wykształcenia średniego i zdaniu egzaminu państwowego uzyskał uprawnienia pilockie. Wysłał swoją aplikację do kilku biur podróży, odpowiedź otrzymał od Rainbow. Na początku pracował jako pilot wycieczek, obsługując imprezy w Europie (Czechy, Węgry, Chorwacja), potem w Azji (Tajlandia). Przez kilka sezonów był rezydentem na Krecie.
Od 2009 r. prowadzi w Rainbow szkolenia wewnętrzne, a w 2010 r. założył Akademię Rainbow. – Pomysł na Akademię wziął się z potrzeby rynku i specyfiki zawodu rezydenta turystycznego. Podczas standardowych kursów dla kandydatów na pilotów wycieczek wątek pracy rezydenta był albo pomijany, albo przekazywany dość pobieżnie – zaznacza. Postawił więc opracować program szkolenia tylko dla rezydentów. Był to debiut Akademii. Szkolenie od razu osiągnęło sukces, głównie ze względu na praktyczny program. Gdy wprowadzono do oferty Rainbow „Figlokluby”, postanowiono kształcić również animatorów czasu wolnego. – Tworzyłem Akademię Rainbow przez sześć lat. Zbudowałem ofertę szkoleń od podstaw. Po kilku latach, na podstawie opinii kursantów i turystów, mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że zrealizowałem plan na profesjonalne kształcenie kadr dla turystyki. Teraz zaczynam kreować markę Kadry Turystyki – mówi Szafranowicz-Małozięć.
Światowe standardy
W 2014 r. wyjechał na szkolenie World Federation of Tourist Guide Association, po którym został trenerem narodowym WFTGA. Następnie ukończył szkolenie WFTGA na Cyprze, aby zyskać tytuł trenera międzynarodowego. Obecnie przygotowuje program „The art of guiding”, który bazuje na standardach opracowanych przez WFTGA i już niedługo będzie dostępny dla polskich pilotów i przewodników. W tym roku rozpoczyna również współpracę z European Federation of Tourist Guides Associations (FEG), czyli Europejską Federacją Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych, której efektem będzie szkolenie z aktywnych metod nauczania dorosłych dla trenerów FEG.
Szafranowicz-Małozięć swoją wiedzą podzielił się również w dwóch książkach: pierwszą – „Kompendium rezydenta biur podróży” wydał w 2012 r., zaś drugą, „Podręcznik pilota wycieczek”, w zeszłym roku. – Pomysł na książki wiązał się z prowadzonymi szkoleniami. Na kursach dla pilotów czy rezydentów uczestnicy pytali o literaturę. Takiej, która byłaby aktualna i poruszała praktyczne wątki związane z pilotażem czy rezydenturą, było niewiele, a biorąc pod uwagę niektóre tematy – żadnej – zaznacza. W „Podręczniku pilota wycieczek” przekazuje międzynarodowe standardy pracy, które osobiście poznał podczas zagranicznych szkoleń.
Życie w samolocie
Mimo że od ponad 16 lat jest ciągle w drodze, to wciąż jego pasją są podróże. Uwielbia wsiąść do samolotu i polecieć na drugi koniec świata, choćby na kilka dni. Za nim szkolenia dla rezydentów Rainbow w Egipcie, w maju wybiera się prywatnie do Miami, a od czerwca zacznie pilotować imprezy do Stanów Zjednoczonych. Śmieje się, że samolot to jego drugi (a może pierwszy?) dom. Jest również wolontariuszem w PLL LOT w zespole pomocy poszkodowanym. – Praca w turystyce daje mi wiele możliwości (niestety brakuje czasu, aby skorzystać ze wszystkich). Chciałbym mieć poczucie, że z każdego dnia wycisnąłem wszystko, co się dało – podkreśla.
Curriculum vitae
Radosław Szafranowicz-Małozięć, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW oraz Wydziału Psychologii Społecznej w SWPS w Warszawie. Pilot wycieczek, rezydent turystyczny i przewodnik miejski. Wykładowca akademicki oraz międzynarodowy trener przewodnictwa turystycznego World Federation of Tourist Guide Associations. Współpracownik Rainbow Tours S.A. od 2000 r., założyciel Akademii Rainbow. Właściciel firmy szkoleniowej Kadry Turystyki Sp. z o.o.
powrót