Czyż-Mańkowska Agnieszka - sylwetka
Turystyka to praca na żywym organizmie
Dla Agnieszki Czyż-Mańkowskiej, dyrektor biura turystyczno-pielgrzymkowego Nomada z Warszawy, praca w turystyce jest swoistą misją, której istotą jest łączenie prowadzenia firmy z ukazywaniem ludziom głębszych wartości.
Joanna Morawska
Agnieszka Czyż-Mańkowska zaczęła przejawiać zamiłowanie do podróży już w dzieciństwie. W wieku 10 lat zdążyła już zwiedzić Włochy, Francję, Hiszpanię, Portugalię i Grecję, Przemierzając turystyczne i pielgrzymkowe szlaki, z zainteresowaniem obserwowała i smakowała świat. Wtedy w ogóle nie przypuszczała, że z tą właśnie dziedziną przyjdzie jej związać dorosłe życie, jednak kolejne wyjazdy doprowadziły ją do zafascynowania podróżami w każdej postaci. – Trzeba pamiętać, że ówczesna turystyka wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj: liczyło się to, że można było wyjechać, poznać inne zakątki świata dla samego faktu podróżowania, niekoniecznie łącząc to z wygodą i komfortem. Tak naprawdę więc trudno nazwać moją przyjaźń z turystyką przypadkiem, ale z drugiej strony, jak teraz o tym myślę, wychodzi na to, że byłam w tej branży od zawsze, najpierw jako podróżnik, potem jako obserwator, a wreszcie praktyk, ponieważ, w wieku 20 lat miałam blisko dziesięcioletnie doświadczenie – mówi dyrektor.
Więcej niż produkt
Specyficzna forma turystyki – pielgrzymki, których organizowaniem zajmuje się biuro Nomada, prowadząc klientów różnymi szlakami: biblijnymi, apostolskimi, maryjnymi i innymi – kształtowała naszą bohaterkę od lat, co sprawia, że teraz jest bardziej wszechstronna i nieustannie odkrywa coraz to nowe aspekty tej dziedziny. – W turystyce fascynuje mnie przede wszystkim fakt, że nie można w niej popadać w rutynę, jest to praca na żywym organizmie, który ciągle się zmienia, potrafi zaskoczyć pomimo wieloletniego doświadczenia. To praca z ludźmi, którzy również zmieniają swoje potrzeby, pragnienia, oczekiwania, informując o tym na bieżąco, więc na pewno nie można się w niej nudzić. Jeśli tak jest, to znaczy, że przestajemy oddawać się jej w stu procentach. Moim zdaniem, kiedy się w coś angażujemy, to najlepiej całym sobą, a jeżeli jest inaczej, to lepiej dać sobie spokój – mówi.
Dla Agnieszki Czyż-Mańkowskiej praca jest czymś więcej niż zwykłym wykonywaniem zawodu – to przede wszystkim sposób na realizację jej życiowej pasji. Warto wspomnieć, że równolegle z rozpoczęciem pracy w biurze podróży dyrektor zaczynała swoją przygodę z turystyką jako pilot, obecnie jest również przewodnikiem po Ziemi Świętej oraz krajach biblijnych. Obok prac biurowych nieobca jest jej więc praktyka. Uważa, że bezpośrednia praca z ludźmi pozwala poznać prawdziwe ich potrzeby i daje możliwość przygotowania takiej oferty, która będzie odpowiedzią na ich oczekiwania, a nie tylko zbiorem usług turystycznych. – To właśnie kontakt z ludźmi i wyjazdy z grupami dały mi radość z wykonywania tego zawodu, świadomość, że to, co proponujemy grupom i osobom indywidualnym, nie jest tylko ofertą turystyczną, ale przekłada się potem na ich emocje, łzy, przeżycia i szereg uczuć, które trudno sprowadzić wyłącznie do korzyści materialnych. To uważam za swój sukces: połączenie pracy z osobistą pasją, jaką jest pokazywanie ludziom innych wartości niż trudna dla każdego codzienność – tłumaczy.
Po pierwsze: klient
Poznawanie świata sprawia szefowej biura Nomada ogromną przyjemność, a każda wyprawa wnosi coś ciekawego w jej doświadczenie. Prywatnie podróżuje tylko indywidualnie, tylko wtedy może godzinami chodzić bez ograniczeń czasowych i zwiedzać to, czego w większej grupie zobaczyć nie można. Tego typu pasja i tryb życia osoby pracującej w branży turystycznej ma jednak ten minus, że dla najbliższych zostaje już niewiele czasu, dlatego też wolny czas Agnieszka Czyż-Mańkowska ceni sobie szczególnie, starając się go spędzać z rodziną i w gronie przyjaciół. – Myślę jednak, że obecnie każdy zawód wymaga dużego kompromisu i czasu, który zabieramy z życia prywatnego, najważniejsze jednak to być elastycznym i starać się pogodzić jedno z drugim – mówi.
Istniejące od 1991 r. biuro Nomada w ciągu prawie 20 lat działalności i zdobywania doświadczeń wypracowało sobie bliskie i ciepłe relacje z turystami. Dyrektor firmy kontynuuje tę strategię i stara się przekonać nowych klientów, że nie są oni tylko nazwiskami, ale częścią tego, co Nomada tworzy. Kameralność biura jest i będzie dla niej zaletą, a pomimo jego rozwoju jest to wartość, którą chce chronić. – Nie mam wątpliwości, że turystyka pielgrzymkowa jest tym, co robię z przyjemnością. Moim marzeniem jest, aby osoby podróżujące z nami czuły, że dokonały właściwego wyboru nie na jeden wyjazd, ale na lata – podsumowuje.
Curriculum vitae
Agnieszka Czyż-Mańkowska urodziła się 1 marca 1979 r. w Warszawie. Jest absolwentką marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz studentką teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Sekcja Jana Chrzciciela PWTW. Z branżą turystyczną jest związana od początku kariery zawodowej – od 2001 r. pracuje na stanowisku dyrektora biura turystyczno-pielgrzymkowego Nomada. Interesuje się teologią i turystyką. Lubi podróżować i czytać książki.
powrót