Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


artykuł sponsorowany
Słowenia zaprasza na narty, też biegowe

Damjan Pintar, wiceprezes europejskiego stowarzyszenia stacji narciarskich FIANET, wieloletni prezes Active Slovenia opowiada o zaletach Słowenii jako zimowej destynacji turystycznej.
 

Słowenia Polakom kojarzy się raczej z wypoczynkiem letnim. Jak zachęciłby Pan naszych turystów do odwiedzenia kraju zimą?
Być może Słowenia w Polsce bardziej kojarzy się z letnim wypoczynkiem, ale tak naprawdę jesteśmy też typowo zimową destynacją. Narciarstwo rodziło się w Słowenii w tym samym czasie, co w Norwegii, czy w innych krajach skandynawskich. Nasz kraj jest przecież w sporej części górzysty, a zimy bywają naprawdę silne. Tradycja uprawiania sportów zimowych ma więc w Słowenii mocne korzenie. Słoweńscy sportowcy, uprawiający różne zimowe dyscypliny, od lat zdobywają medale na najważniejszych imprezach sportowych na świecie. Słowenia posiada wiele dobrze skomunikowanych, bezpiecznych kurortów narciarskich, które stanowią idealne miejsce zarówno do rozpoczęcia, jak i kontynuowania swojej przygody z zimowymi sportami. Poza uprawianiem sportów, oferują także pakiety spa i inne atrakcje, co sprawia, że nasi goście spędzają u nas urlop aktywnie i ciekawie. Mówiąc o zaletach Słowenii nie można nie wspomnieć o pysznym jedzeniu, wspaniałych winach i miłej atmosferze.

Ile kurortów narciarskich ma Słowenia?
Słowenia posiada ponad 90 resortów narciarskich. Nasz kraj, choć niewielki, bo zajmujący powierzchnię tylko 22 tys. km kw. charakteryzuje się trzema typami klimatu – alpejskim, kontynentalnym i śródziemnomorskim. W ka-żdym z nich, nawet w śródziemnomorskim, znajdują się ośrodki narciarskie. Przykładem może być północny region Primorska ze świetnym resortem Kanin, uważanym za jeden z najlepszych nie tylko w tej części Europy. Wykupiony tu ski pass obowiązuje zarówno w Słowenii, jak i w sąsiadujących ośrodkach we Włoszech. Najbardziej znane ośrodki to Kranjska Gora i Planica, które organizują obecnie mistrzostwa i Puchary Świata w trzech różnych dyscyplinach. Są to skoki loty narciarskie oraz mistrzostwa świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim. W ramach ceremonii otwarcia nowego olimpijskiego centrum treningowego  w tym roku w Planicy odbędzie się też Puchar Świata w narciarstwie biegowym przeniesiony ze Szklarskiej Poręby. Kolejnym ważnym ośrodkiem jest położony niedaleko stolicy kraju Ljubljany i Kranjskiej Gory, z fantastycznymi widokami dolinę Ljubljany i Alpy Julijskie – Krvavec. Przesuwając się bardziej na wschód mamy kolejne ważne ośrodki: Golte (Mekka wielbicieli telemarku) i Rogla. W Rogli odbywają się Puchary świata w snowboardzie. Rogla połączona jest z miejscowością Terme Zreče znaną z oferty spa. Kolejną miejscowością jest Mariborsko Pohorje. Tu z kolei organizowane są Puchary świata w narciarstwie alpejskim kobiet.

A jak kształtują się ceny pobytu w Słowenii?
Ceny są atrakcyjne, przeciętnie o 30 procent niższe w porównaniu z ofertą krajów z nami sąsiadujących. Co ważne, Słoweńska Izba Turystyczna wydaje karnety, które uprawniają do korzystania ze wszystkich ośrodków narciarskich w kraju. Sześciodniowy ski pass kosztuje poniżej 170 euro dla osoby dorosłej i nieco ponad sto euro dla dziecka. Ponieważ kurorty położone są od siebie w niewielkich odległościach, w czasie jednego pobytu można skorzystać z oferty trzech czy czterech ośrodków narciarskich, nie zmieniając przy tym miejsca zamieszkania. Goście, którzy na pobyt wybiorą na przykład Kranjską Gorę, mogą na narty wybrać się także do Włoch albo do Austrii.

Jak najłatwiej dotrzeć do Słowenii na zimowy urlop?
Słowenia leży bliżej Polski w porównaniu z kurortami narciarskimi we Włoszech czy niektórymi regionami austriackimi, np. z Tyrolem, czy ze Szwajcarią. Myślę, że najbliższe kurorty narciarskie znajdują się około 800 kilometrów od Polski, czyli w odległości, którą stosunkowo łatwo można pokonać samochodem – najbliżej jest do Mariboru i Rogi ok. 7h samochodem. Inna opcja to przelot z Warszawy do Ljubljany, ceny biletów są atrakcyjne, skąd klienci będą przewożeni do miejscowości górskich. Co ważne, w Słowenii znajduje się kilka firm produkujących sprzęt i odzież sportową, a co za tym idzie, wyposażenie można na miejscu kupić lub wypożyczyć.

A jakie sporty najczęściej uprawia się w Kranjskiej Gorze?
Kranjska Gora położona jest w zachodniej części Słowenii. Miejscowość znana jest zarówno ze sportów zimowych, jest też popularnym miejscem do uprawiania wspinaczki górskiej, jazdy na rowerach górskich i pieszych wycieczek. Ośrodek, który leży zaledwie kilka kilometrów od Planicy, słynie z wymienionych wcześniej Pucharów świata. Co ważne, mieszkając w Kranjskiej Gorze można jeździć też w ośrodkach narciarskich położonych w innych krajach, na przykład we Włoszech czy w Austrii. Do Włoch jedzie się mniej niż pół godziny. Kranjska Gora to typowo alpejska miejscowość, w której znajdują się hotele, kasyno, baseny, można tu skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej. To wszystko sprawia, że kurort ten jest odpowiednim miejscem dla rodzin z dziećmi. W Słowenii istnieje coś, co należy nazwać kulturą narciarską. W kraju znajdują się topowe szkółki, gdzie jeździć na dwóch deskach uczą się zarówno dzieci, jak i dorośli. Osoby pracujące w branży turystycznej rozmawiają w kilku językach, a ponieważ jesteśmy Słowianami, łatwo nam się porozumieć z mieszkańcami wszystkich słowiańskich krajów, co również nie pozostaje bez znaczenia dla potencjalnych turystów z Polski. To sprawia, że mogą poczuć się jak w domu. Dla nas turystyka to część życia, a nie tylko jedna z gałęzi gospodarki. Niewątpliwą zaletą jest świetna autentyczna kuchnia, także ta bardzo ekskluzywna, z daniami przygotowywanymi przez słoweńskich szefów, jak również świetne wina pochodzące z trzech różnych regionów Słowenii. Więcej praktycznych informacji na http://kranjskagora.pl/.

http://kranjskagora.pl/zimowe-pakiety-eksperckie/

2015-11-27 09:19:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter