Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


PRAWO
TFG - decyduje termin umowy lub wpłaty

Dyrektor Dominik Borek wyjaśnia czy kupując tylko jedną usługę turystyczną  np. zakwaterowanie w hotelu  biuro jest  zobowiązane do zapłacenia opłaty na rzecz TFG.  

Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2361, z późn. zm.) organizatorzy turystyki oraz przedsiębiorcy ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych w ramach obowiązku zabezpieczenia podróżnych przed skutkami swojej niewypłacalności  zostali zobowiązani do dokonywania terminowych wpłat składek w należnej wysokości na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Składka ta jest obliczana od każdego podróżnego z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej lub z tytułu każdej usługi wykonywanej przez przedsiębiorcę ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych (w ramach utworzonej powiązanej usługi turystycznej) i opłaconej przez podróżnego. Ponadto zgodnie z zacytowanym przepisem składka na Fundusz jest naliczana w wysokości nie wyższej niż 30 zł od każdego podróżnego z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej lub z tytułu każdej usługi wykonywanej przez przedsiębiorcę ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych i opłaconej przez podróżnego. Ponadto art. 36 ust. 2 ustawy stanowi, że składka jest należna z dniem zawarcia umowy lub z dniem dokonania płatności przez podróżnego na rzecz organizatora turystyki lub przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych, jeżeli jest on wcześniejszy niż dzień zawarcia umowy.

Więcej czytaj w numerze 8/2019 Wiadomości Turystycznych (16-30 kwietnia)

Zamów prenumeratę  


2019-04-16 16:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Agnieszka Lis, kierownik biura LOT "Serce Kaszub"  » więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter