Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KIERUNKI
Turcja wdroży system certyfikacji obiektów do końca maja
 

Mehmet Nuri Ersoy, minister Kultury i Turystyki Republiki Turcji w jednej z tureckich telewizji wypowiedział się na temat sytuacji turystyki w Turcji po pandemii. 

 

Poniżej przedstawimy stanowisko Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji w związku z sytuacją zagrożenia pandemią koronawirusa panującą w Turcji.

Przewiduje się, obserwując obecny rozwój sytuacji, że poczynając od drugiego tygodnia maja można będzie mówić o powrocie do normalności. Początkowo przywrócony zostanie ruch wewnątrz Turcji, pośrednio oznacza to powrót turystyki krajowej. Oczekuje się, że nastąpi to do Świąt Ramadanu, które przypadają w tym roku na koniec maja. Po przeprowadzeniu działań porządkowych i regulacyjnych pierwszym etapem będzie,  więc wznowienie krajowego ruchu turystycznego.

Jednak to turystyka zagraniczna, która przynosi gospodarce kraju wysokie dochody, a także posiada rangę przemysłu jest znacznie ważniejsza od turystyki krajowej.

W związku z tym, zanim rozpocznie się ruch międzynarodowy, zaczęto wdrażać nowy projekt, który ma na celu stworzenie systemu przyznawania certyfikatów miejscom, wolnym od koronawirusa. Certyfikaty będą wydawane na podstawie dokumentów stwierdzających czystość danych obiektów czy miejsc.

W ramach tego projektu powołano specjalną komisję, pod przewodnictwem Ministerstwa Kultury i Turystyki. W jej składzie znaleźli się także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Transportu oraz Rolnictwa i Leśnictwa, jak również wszystkie organizacje  pozarządowe, związane z sektorem turystyki. Priorytetowym celem w pracach komisji jest stworzenie uznawanego na całym świecie systemu certyfikacji.

System certyfikacji będzie obejmował trzy filary – składowe części turystyki: transport, obiekty turystyczne, oraz pasażerów czy turystów, korzystających z dwóch pierwszych filarów.

W transporcie zastosowanie będą miały takie środki bezpieczeństwa, jak sterylizacja pojazdów, posiadanie świadectwa zdrowia przez personel pojazdu, szkolenie personelu w związku z wystąpieniem pandemii.

W obiektach turystycznych, takich jak: hotele, lotniska, restauracje, agencje turystyczne, muzea i  zabytki na otwartym powietrzu zastosowany będzie szereg środków zapobiegawczych. Oprócz sterylizacji danego miejsca, będzie to również  sterylizacja używanego tam wyposażenia i sprzętu, oraz  przygotowanie pomieszczeń zgodnie ze standardami zapewniającymi zachowanie bezpiecznych odległości. Ponadto zapewnienie w tego typu obiektach obecności personelu medycznego i sprzętu zgodnego z normami zdrowia, w szczególności systemów pomiaru temperatury. Konieczne będzie także regularne dostarczanie przez pracowników świadectw zdrowia oraz uzyskiwanie zaświadczeń z przebytych szkoleń dotyczących pandemii.

Ze względu na fakt, że w kwestii turystów decyzja musi zostać podjęta wspólnie z organami władz międzynarodowych, sądzimy, że wkrótce zostaną ustalone standardy dotyczącego tego tematu.  Zgodnie z tą decyzją będzie wiadomo, jaki rodzaj świadectw zdrowia będzie wymagany od turystów. Wszystkie te dokumenty zostaną zebrane w ramach wspomnianego systemu certyfikacji.

Standardy określone przez wyżej wymienioną komisję będą zgodne ze standardami światowymi. Prace w zakresie certyfikacji prawdopodobnie będą prowadzone we współpracy z międzynarodowymi firmami certyfikującymi.

Informacje na temat systemu certyfikacji zostały przekazane największym touroperatorom i odnotowano, że pozytywnie odnieśli się do tej kwestii. Poproszono ich o wyrażenie opinii i określenie, jakie środki bezpieczeństwa chcą podjąć ich kraje. Otrzymane odpowiedzi zostaną włączone do omawianego systemu certyfikacji.

Ministerstwo dokłada wszelkich starań, aby sfinalizować system certyfikacji w pierwszym tygodniu maja, a do końca maja stopniowo zapewniać uzyskiwanie tego certyfikatu przez obiekty turystyczne.

Wznowienie turystyki krajowej, a następnie wdrożenie systemu certyfikacji jest ważnym elementem budowania polityki zaufania dla otwierającej się turystyki zagranicznej. Turcji zależy na tym, aby zagwarantować bezpieczeństwo odwiedzającym ją turystom.  Turcja posiada dobrą infrastrukturę medyczną, a po wprowadzeniu systemu certyfikacji, zapewniającemu każdemu obiektowi regularną kontrolę i szkolenia, inne państwa będą mogły bez obaw wysyłać tam swoich obywateli na wakacje.

Turcja chce podjąć jeszcze dodatkowe kroki w celu zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa odwiedzającym ją turystom zagranicznym. Zostanie stworzona mapa infrastruktury medycznej w poszczególnych powiatach kraju, uwzględniająca w szczególności regiony turystyczne. Mapy infrastruktury medycznej powstaną przy współpracy Ministerstwa Zdrowia. Będą one zawierały informacje na temat szpitali, ilości dostępnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii, czy ilości respiratorów. Mapa infrastruktury zostanie udokumentowana oraz będzie pozostawała pod bezpośrednią kontrolą Ministerstwa Zdrowia. Dokument zostanie w krótkim czasie przedstawiony touroperatorom do akceptacji. Wprowadzana standaryzacja ma zapewnić etapy przejściowe w funkcjonowaniu turystyki do czasu powrotu do „świata wolnego od koronawirusa”.

Wraz z epidemią koronawirusa w społeczeństwach obserwuje się wzrost zainteresowania przestrzeganiem higieny.  Dlatego wprowadzanych działań nie należy traktować,  jedynie jako planu wyjścia z epidemii.  W przyszłości prace prowadzone nad certyfikacją będą miały zastosowanie w restauracjach, hotelach  oraz pensjonatach i będą coraz powszechniejsze, ponieważ ta kwestia stała się dla konsumenta priorytetem. W ten sposób branża turystyczna dostosuje się do międzynarodowych standardów, które będą obowiązywać w przyszłości. 

Pod względem liczby nowych zachorowań, pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej i zgonów, w Antalyi stan zagrożenia prawie nie istnieje, a region znajduje się w fazie powrotu do normalności. Można powiedzieć, że wystarczająca liczba szpitali, odpowiednia infrastruktura i znikome występowanie nowych przypadków zachorowań, świadczy o tym, że w tym regionie pandemia jest pod kontrolą.

2020-04-22 09:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter