Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KORONA KRYZYS
PITM pisze do minister Emilewicz w sprawie wakacji
 

Ostatnie wypowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na temat wakacji spotkały się z dużym sprzeciwem branży turystycznej, która zarzuca mu sianie paniki wśród turystów, a przez to działanie na niekorzyść turystyki. Negatywne skutki takich działań szczególnie boleśnie może odczuć segment organizatorów wyjazdów dziecięcych, dlatego o komentarz w tej sprawie pokusiła się również Polska Izba Turystyki Młodzieżowej. 

W liście wystosowanym przez członków Izby do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz autorzy wskazują, że każdego roku blisko 1,5 mln dzieci wypoczywa na koloniach i oobozach, opiekę nad nimi sprawuje ok. 100 tys. wychowawców, animatorów, przewodników i instruktorów, zakwaterowania udziela im kilka tysięcy hoteli, domów wczasowych obsługiwanych przez kolejne kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Tylko w czasie wakacji realizowanych jest 50 tys.przewozów autokarowych, do obsługi których zaangażowanych jest kilka tysięcy kierowców. Organizacyjnego trudu przygotowania wypoczynku najmłodszym podejmuje się prawie 2 tys. podmiotów, w tym biura podróży, organizacje społeczne,kluby sportowe, parafie i szkoły dające pracę kilkudziesięciu tysiącom osób. - Przygotowanie tak dużej akcji wakacyjnej wymaga nakładu środków i czasu. Nie sposób działać nie mając żadnych przesłanek, na których można oprzeć swoje decyzje. Ostatnia wypowiedź Pana Ministra Łukasza Szumowskiego wprowadziła ogromny zamęt i dezorientację. Pani Premier! Nie wiemy co mamy robić - piszą w liście przedsiębiorcy zrzeszeni w PITM.

Przedsiębiorcy domagają się odpowiedzi na pytanie, czy stanowisko ministra o braku moliwości organizowania obozów i kolonii jest oficjalnym stanowiskiem rządu ustalonym wspólnie z poszczególnymi resortami (edukacji narodowej, rozwoju, pracy oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym). Chcą też wiedzieć, kiedy przedsiębiorcy będą znali szczegóły rządowego planu dot. odmrażania gospodarki i edukacji, by mogli się odpowiednio przygotować do powrotu do działalności. Zwracają jednocześnie uwagę, że brak przychodów w sezonie letnich oznacza dla większości przedsiębiorców z tego sektora brak przychodów w skali całego roku.

- Wierzymy, że plan zakłada również pomoc dla branży turystyki dziecięcej, która, jeśli wierzyć zapewnieniom Pana Ministra, przez najbliższych 6 lub więcej miesięcy nie będzie mogła generować żadnych przychodów - informują autorzy listu i wskazują zakres pomocy, jakiej oczekiwaliby od państwa:

1. Zapewnienie finansowania wynagrodzeń i ZUS do kolejnego sezonu.

2. Osłona przed egzekucją zobowiązań na okres min 10 miesięcy, głównie rat kredytów i leasingów.

3. Prolongata oraz przynajmniej częściowe umorzenie zobowiązań fiskalnych na okres w którym przedsiębiorcy nie mają przychodów.

- Jeśli takiego planu nie ma, to chętnie będziemy służyli naszą pomocą i radą, aby wypracować rozwiązania, które z jednej strony będą możliwe do realizacji w tym trudnym czasie, a z drugiej umożliwią naszym przedsiębiorcom dotrwanie do czasów umożliwiających ponowne prowadzenie działalności gospodarczej - zapewniają autorzy odezwy. MO

2020-04-22 13:43:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter