Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


KORONAKRYZYS

Egipt: Rozwiązania są bolesne dla gospodarki, ale dobre dla zdrowia ludzi
 

Choć decyzje, jakie rząd Egiptu podjął
w związku z wybuchem epidemii
koronawirusa przekładają się negatywnie na gospodarkę, zostały wdrożone by chronić zdrowie mieszkańców i turystów, twierdzi w swoim komunikacie Ministerstwo Turystyki i Ochrony Zabytków.

Jedną z nich było wstrzymanie wszystkich lotów międzynarodowych do odwołania. Wyjątek stanowiły samoloty, które przylatywały po turystów przebywających w Egipcie w momencie ogłoszenia decyzji. Prezydent Abdel Fattah El-Sisi wydał kilka dekretów wspierających branżę turystyczną. Mowa o zniesieniu na 6 miesięcy podatku od nieruchomości dla hoteli i obiektów turystycznych, pozostałe zobowiązania finansowe przedsiębiorcy mogą zawiesić na 3 miesiące. Prezydent zalecił, aby Bank Centralny udzielał firmom z sektora nisko oprocentowanych pożyczek, głównie z przeznaczeniem na pensje dla pracowników. Wśród innych wytycznych znalazło się podniesienie jakości infrastruktury w obiektach turystycznych, by w ten sposób przygotować się na powrót gości.

Rząd zaakceptował też plan przesunięcia opłat za media w obiektach turystycznych i prywatnych liniach lotniczych do października. Ponadto Bank Centralny uruchomił projekt wsparcia turystyki, który zakłada obniżenie odsetek od kredytów udzielanych maksymalnie na 2 lata z 10 do 8 proc. - pieniądze mogą być wykorzystane na obsługę kosztów działalności, w tym pracowniczych. Budżet programu to 50 mld funtów egipskich (ok. 3,2 mld dol.). Rozpoczęcie spłaty zostało odroczone o pół roku od momentu przyznania pożyczki. Ministerstwo Turystyki i Ochrony Zabytków zwolniło wszystkie punkty gastronomiczne i handlowe znajdujące się na terenie zabytków archeologicznych z opłat za czynsz do momentu powrotu turystów. Hotele i obiekty turystyczne przechodzą obowiązkowo dezynfekcję. Zamknięte zostały restauracje, baseny, kluby nocne i centra spa we wszystkich hotelach. Obiekty w Luksorze, Asuanie, w woj. Morza Czerwonego i na Południowym Synaju nie mogą przyjmować nowych gości, w pozostałych regionach kraju maksymalne obłożenie może wynieść 25 proc. Dodatkowo pracownicy branży mają przejść szkolenia z zakresu utrzymania higieny i zasad bezpieczeństwa. Część z nich prowadzona jest w formie wideokonferencji. Od 23 marca do odwołania nieczynne są również muzea i obiekty archeologiczne, które także są odkażane. Hotele i inne obiekty turystyczne nie mogą zwalniać pracowników, w przypadku niedostosowania się do tego zalecenia, licencja na prowadzenie działalności zostanie zawieszona. Ministerstwo uruchomiło gorącą linię, na którą pracownicy branży mogą dzwonić ze skargami i prośbami. Resort prowadzi też kampanię w internecie zatytułowaną „Doświadczaj Egiptu z domu”, w ramach której prezentowane są wirtualne wycieczki po zabytkach i muzeach. Z kolei na piramidzie Cheopsa wyświetlany jest napis z prośbą, by zarówno mieszkańcy Egiptu jak i innych krajów na świecie na razie pozostali w domach. MG

2020-04-22 15:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter