Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


WYWIAD
Turystyka w czasie epidemii

Z marszałkiem województwa mazowieckiego, Adamem Struzikiem, rozmawiamy o sytuacji w mazowieckiej i krajowej turystyce.

Jaka wyglądała turystyka na Mazowszu do czasu epidemii?
Od kilku lat ruch turystyczny na Mazowszu wzrastał, a samorząd województwa promował i stymulował jego rozwój. Głównymi motorami napędowymi rozwoju turystyki w naszym regionie były weekendowe i biznesowe wyjazdy. Krótkookresowe pobyty były dla turystów atrakcyjne niezależnie od pory roku, nie występował u nas problem sezonowości. Aktywnie promowaliśmy nasz region, aby przyciągnąć tu turystów z całego kraju i z zagranicy. Przygotowywaliśmy informatory turystyczne, braliśmy udział w targach i innych wydarzeniach. Wspólnie z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną uruchomiliśmy portal mazowsze.travel, zawierający wiele ciekawych podpowiedzi, jak spędzić u nas zarówno krótszy, jak i dłuższy urlop. Udostępniliśmy też aplikację Play Mazovia!, która pomaga odkrywać wyjątkowe miejsca w regionie, Turyści chętnie korzystali z zawartych tam wskazówek i ciekawostek, korzystali z licznych ścieżek rowerowych i pieszych oraz szlaków wodnych. Zwiedzali region, podążając śladem wielkich bitew i wydarzeń historycznych oraz szlakiem zamków, dworków i pałaców. Wiele osób brało udział w szkoleniach, konferencjach czy spotkaniach integrujących, odbywających się właśnie w obiektach turystycznych.

Jak jest obecnie? Czy przedsiębiorcy z branży turystycznej zwracają się do samorządu województwa o wsparcie?
Z powodu epidemii wszystkie obiekty hotelarskie i inne miejsca noclegowe w całym kraju zostały zamknięte. To bardzo negatywnie wpłynęło na sytuację ekonomiczną tych firm. Przedstawiciele branży hotelarskiej opisują sytuację jako krytyczną. Ponad 30 obiektów hotelowych wpisanych do naszej ewidencji zawiesiło świadczenie usług. Hotele i firmy oferujące usługi noclegowe poniosły olbrzymie straty i oczekują wsparcia. Do Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego wpływają mailowe i telefoniczne pytania dotyczące możliwej pomocy dla tej branży.


Czy jakieś obiekty hotelarskie na Mazowszu zostały przekształcone w izolatoria lub inne miejsca realizujące potrzeby służb medycznych?
Żaden z obiektów nie poinformował nas bezpośrednio o przekształceniu w izolatorium lub o przeznaczeniu pokoi dla służb medycznych. Jednak z informacji wojewody mazowieckiego wynika, że w izolatoria przekształcono 6 obiektów znajdujących się w naszej ewidencji, a 7 hoteli udostępniło miejsca noclegowe dla personelu medycznego oraz osób zaangażowanych w walkę z COVID-19. Od 4 maja hotele mogą już przyjmować gości.

Czy to wpłynie na poprawę sytuacji?

Rzeczywiście, zniesiono zakaz i od 4 maja hotele, przy zachowaniu środków ostrożności, mogą znów przyjmować gości. Funkcjonują jednak w ograniczonym zakresie. Hotelowi goście nie mogą korzystać z restauracji i barów, ze stref wellness i spa, basenów, siłowni i innych udogodnień. Nie można też organizować szkoleń i konferencji, co dla wielu obiektów stanowiło główny dochód. Upłynie też trochę czasu, zanim turyści poczują się w pełni bezpiecznie i na nowo zaczną korzystać z obiektów hotelowych.

Jak radzą sobie lokalni wytwórcy żywności, w czasie gdy ruch turystyczny praktycznie nie istnieje?
Mazowieccy producenci żywności lokalnej znaleźli się w niełatwym położeniu, ale starają się kontynuować działalność. Oferują możliwość zamówienia swoich produktów oraz dań przez internet z dostawą do domu lub odbiorem osobistym. W naszym regionie mamy wielu wspaniałych wytwórców, i tych małych, i większych. Wielu z nagrodami samorządu województwa, np. z laurem marszałka. Nasze wyróżnienia to zawsze gwarancja najlepszych receptur i wyjątkowych smaków. Na stronie urzędu marszałkowskiego umieściliśmy kilka przydatnych adresów np. do producentów zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Zachęcam do zamawiania produktów i wspierania lokalnej mazowieckiej przedsiębiorczości.

Obostrzenia są stopniowo znoszone. Czy można już zwiedzać mazowieckie skanseny w Radomiu i Sierpcu oraz inne ekspozycje w muzeach i galeriach prowadzonych przez mazowiecki samorząd?
Nasze muzea i galerie, tak jak i wszystkie inne w kraju, zostały czasowo zamknięte dla zwiedzających, stopniowo jednak już uruchamiają swoją działalność. Np. skansen w Sierpcu można zwiedzać od połowy maja. W naszych jednostkach, na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i zdrowie zwiedzających oraz obsługi, dlatego przygotowujemy odpowiednie warunki oraz ustalamy zasady zwiedzania wystaw muzealnych, po konsultacji z powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. W mediach społecznościowych i na stronach internetowych zamieszczane są aktualne informacje.

Jak wygląda teraz działalność teatrów 
i opery, prowadzonych przez samorząd województwa? Czekają na otwarcie czy oferują mieszkańcom regionu jakieś inne formy uczestnictwa w życiu kulturalnym?
Teatry nie wystawiają spektakli, a pieniądze za kupione bilety są zwracane. Ich działalność została częściowo przeniesiona do sieci. Na przykład premiera nowej sztuki „Wysokie C” Teatru Mazowieckiego odbyła się w internecie. Spektakl realizowany był na żywo, z dwóch różnych lokalizacji, w tym samym czasie. Natomiast 6 maja można było obejrzeć czytanie performatywne „Tanga” Sławomira Mrożka w wydaniu on-line, zrealizowane przez Teatr Polski. Teatr ten zachęca również do oglądania nagrań spektakli udostępnionych na stronie Teatru Telewizji i czytań na portalu Polskiego Radia. Teatr Dramatyczny w Płocku także zaprasza do oglądania internetowej premiery spektaklu „Tryptyk rzymski”, który będzie dostępny od 18 maja do 18 czerwca br. na kanale YouTube i na stronie internetowej teatru oraz na Facebooku. Natomiast Warszawska Opera Kameralna, w celu podtrzymania relacji z widzami i pozyskania nowych odbiorców, stworzyła projekt operaOK! i organizuje spotkania z operą barokową w świecie wirtualnym.

Ludzie obecnie nie podróżują. Jaka jest 
sytuacja biur podróży wpisanych do ewidencji prowadzonej przez samorząd Mazowsza?
Obecnie branża turystyczna na Mazowszu, podobnie jak w całym kraju, jest w trudnej sytuacji. Z końcem marca zwolnionych zostało około 30 proc. pracowników firm turystycznych. Przedsiębiorcy zapowiadają kolejne cięcia etatów, jeśli nie zostaną wdrożone programy pomocowe. Firmy informują nas, że nie są w stanie zachować terminów składania gwarancji ubezpieczeniowych, składają wnioski o zawieszenie i wykreślenie z rejestru, a Tourasia Polska S.A zgłosiła niewypłacalność.

Ile firm zgłosiło już takie problemy?
28 podmiotów złożyło wnioski o zawieszenie działalności, a 15 zawnioskowało o wykreślenie z rejestru. Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z każdym dniem. Nie jesteśmy w stanie określić, ile podmiotów w czasie zamierza złożyć takie wnioski, jak też ilu z nich wysłało już dokumenty za pośrednictwem poczty. Ponadto, spośród 1060 wpisanych do ewidencji podmiotów, 90 firmom w kwietniu upływa termin gwarancji, która jest zabezpieczeniem dla podróżnych na wypadek niewypłacalności firmy. Kolejnym 86 firmom ten termin upływa w maju. 

A co z klientami, którzy wykupili wycieczki w Tourasia Polska S.A?
Roszczenia klientów będą rozpatrywane przez ubezpieczyciela. Wydaliśmy już dyspozycję uruchomienia gwarancji. Sytuacja jest o tyle dobra, że klienci firmy nie przebywali na wyjazdach zagranicznych i nie trzeba było zabezpieczać ich powrotu do kraju.

Wyjazdy zagraniczne są obecnie niemoż
liwe i nikt nie wie, jak długo potrwa ta sytuacja. Czy myśli Pan, że turyści tego lata zamienią wycieczki zagraniczne na wyjazdy krajowe i odwiedzą Mazowsze?
Polacy musieli zweryfikować tegoroczne plany urlopowe i zapewne część z nich zrezygnuje z zagranicznych wycieczek. Myślę jednak, że wielu z nas nie wyobraża sobie wakacji bez wyjazdu. Z badania przeprowadzonego wśród turystów na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że ponad 30 proc. Polaków chce jeszcze w maju lub czerwcu wyjechać na krótki wyjazd z przynajmniej jednym noclegiem. Większość turystów – 64 proc., wybierze się do płatnych obiektów noclegowych. Być może poprawi to sytuację turystyki krajowej, a przede wszystkim obiektów hotelowych, które będą mogły znów zarabiać. Zachęcam do odwiedzenia Mazowsza, spędzenia tu weekendu lub urlopu, spróbowania naszych potraw regionalnych i korzystania ze ścieżek rowerowych i pieszych oraz szlaków turystycznych.


 



 

2020-06-17 14:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter