Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


POMOC RZĄDU DLA TURYSTYKI

Spotkanie z premier Emilewicz przyniosło kilka (nie)wiadomych

Dwa konkretne rozwiązania dla branży to dostęp do pieniędzy za niezrealizowane wyjazdy z TFG i projekt ustawy zwalniającej ze składek na ZUS oraz gwarantującej postojowe dla pilotów, przewodników i przewodników górskich. Nadal nie wiadomo, czy to ostatnie obejmie inne firmy, które również nie generują żadnych przychodów.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz spotkała się 2 lipca z przedstawicielami branży turystycznej. Zapowiedziała na nim, że 22 lipca do Sejmu trafić ma ustawa, na mocy której touroperatorzy dostaną pomoc w zakresie zwrotu środków za niezrealizowane imprezy turystyczne. - Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zostanie zasilony z funduszu covidowego pieniędzmi na wypłaty dla klientów, którzy nie chcą przyjąć vouchera na realizację wyjazdu w późniejszym czasie – mówi Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. - To pomoże biurom podróży w dwojaki sposób. Po pierwsze nie będą musiały same pozyskiwać środków na ten cel, po drugie dzięki takiemu wsparciu poprawi się ich standing finansowy. To wzmocni ich ocenę przez ubezpieczycieli prowadzoną przy wydawaniu gwarancji ubezpieczeniowych. Myślę, że dzięki temu unikniemy fali bankructw, jaka mogłaby nastąpić, w momencie kiedy organizatorzy musieliby zacząć wypłacać pieniądze – dodaje. Wspomniane pieniądze nie będą subwencją, ale kredytem, który biura mają spłacić w ratach. Andrzej Kindler informuje, że Komisja Europejska podważyła wprowadzone przez Polskę rozwiązanie odraczające wypłatę środków o 180 dni. Ponieważ wspomniane rozwiązania wymagają notyfikacji Unii Europejskiej, nie można w ustawę włączyć zbyt wiele aspektów, bo ich nadmiar mógłby zostać uznany za zbytnią ingerencję w rynek i finalnie propozycje zostałyby odrzucone.

Drugie rozwiązanie przedstawione na spotkaniu to projekt ustawy zwalniający z opłat na ubezpieczenie społeczne i gwarantującej wypłatę postojowego pilotom, przewodnikom i przewodnikom górskim na kolejne trzy miesiące, licząc od 1 lipca. - To dobre, ale niepełne rozwiązanie, bo pracy nadal nie mają agenci turystyczni, czy mniejsi touroperatorzy. Premier zapewniła nas, że przeanalizuje możliwość uwzględnienia innych grup zawodowych, które nadal nie mogą wrócić do normalnej pracy. Na razie nie wiadomo, czy nasz postulat zostanie wpisany do projektu ustawy – mówi Andrzej Kindler.

Wicepremier podkreślała na spotkaniu, że turystyka budzi się do życia, ale przedstawiciele branży argumentowali, że wiele firm nadal nie funkcjonuje. Popyt na wyjazdy zagraniczne to obecnie 5-10 proc. poziomu notowanego przed rokiem o tej samej porze. Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy zaproponował, aby wprowadzić jeszcze jeden mechanizm, który miałby przekonać klientów do przyjmowania voucherów zamiast żądania zwrotu pieniędzy. - Co prawda na razie to tylko propozycja, ale według zapewnień wiceministra, są już wstępne uzgodnienia z ministerstwem finansów na temat możliwości zamiany wyjazdu zagranicznego na pobyt w kraju z dopłatą 20-25 proc. wartości do każdego 1 tys. zł wydanego na podróż poza Polskę – informuje wiceprezes PIT. Przedstawiciele branży zaapelowali też o pomoc dla segmentu turystyki szkolnej i młodzieżowej. - Jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej wydałoby rekomendację o możliwości organizacji wycieczek szkolnych jesienią, dla przedsiębiorców byłoby to bardzo dużą pomocą. Już teraz docierają do nas sygnały z rynku, że klienci chcą odwoływać wyjazdy początkowo przełożone z wiosny na jesień. Wicepremier obiecała poruszyć tę kwestię w rozmowie w ministrem Dariuszem Piontkowskim i Głównym Inspektorem Sanitarnym – mówi Andrzej Kindler. Zdaniem wiceprezesa rozwiązałoby to częściowo problem zwrotów pieniędzy, rodzice mogliby też wykorzystać na ten cel środki z bonów turystycznych, które do tego czasu prawdopodobnie wejdą w życie.

Nadal nie jest jasne, na jaką pomoc mogą liczyć agenci. - Dyrektor Dominik Borek zaproponował, by doradcy turystyczni skorzystali ze wsparcia udzielanego firmom pracującym na zasadach agencyjnych – mówi. Strona rządowa przypomniała też o możliwości skorzystania z kredytów udzielanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Co prawda są to pożyczki wypłacane na zasadach komercyjnych, ale ponieważ ARP nie działa jak bank, nie prowadzi tak dogłębnych analiz zdolności kredytowej, przez co uzyskanie pieniędzy jest prostsze. MG

2020-07-03 12:00:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter