Strona główna  |  Prenumerata  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»

KOMENTARZ - Kupą, mości panowie

Ostatnie lata przyniosły nam kilka spektakularnych konsolidacji w sektorze turystyki, które były albo wymuszone niesprzyjającym dla turystyki otoczeniem albo powstały z potrzeby i chęci współpracy oraz współdziałania.

Zjednoczyły się regionalne organizacje turystyczne, tworząc Forum ROT, a za ich przykładem lokalne organizacje turystyczne – OPLOT. Punkty i centra informacji turystycznej skupiły się w Forum IT, tak jak  podmioty branży turystyki przyjazdowej. Współdziałają również jednostki samorządu terytorialnego w ramach subregionów turystycznych, sprawnie działają izby turystyki. Bez wątpienia te oddolne inicjatywy okazały się sukcesem, a członkowie tych grup dzięki wspólnemu działaniu kreują obecnie zupełnie nową rzeczywistość turystyczną w Polsce.
Czy nowa, odgórna inicjatywa POT z planu działania na 2010-2011, dotycząca powoływania konsorcjów produktowych, będzie antidotum na widoczną w polskiej turystyce niechęć gestorów oraz organizatorów do jednoczenia się i wspólnej komercjalizacji usług oraz tworzenia konkurencyjnych produktów turystycznych? Szkoda, że nic bliżej na razie na ten temat nie wiadomo, szkoda również, że w procesie tworzenia standardów konsorcjów nie uczestniczą eksperci z danej branży (a może jednak się mylę?). Oby nie powtórzył się casus z budowy systemu POT-ROT-LOT, w którym ze środków budżetowych i z UE powstała centrala, a w terenie w pocie czoła przez blisko 10 lat tworzyły się struktury regionalne i lokalne. Chucham na zimne, bo w jedności siła i szansa polskiej turystyki. Zgodnie ze słynną maksymą wszystkim nam znaną:
„Kupą, mości panowie ... i panie!”.
Wojciech Fedyk

2010-07-01 13:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»» Alicja Redlich-Michalska z Kielc, właścicielka Biura Podróży Abex »więcej
Newsletter

»

Zamów newsletter