Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


RESTART TURYSTYKI

OECD będzie promować bezpieczną turystykę


Źródło: OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła inicjatywę, w ramach której chce promować bezpieczną turystykę w okresie pandemii. Ustalenia zapadły na spotkaniu ministerialnym, które odbyło się w Paryżu.

Projekt zakłada stworzenie strategii bezpiecznej turystyki i tymczasowego forum międzynarodowego, które będzie platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń. Dzięki niemu rządy i uczestnicy rynku będą mogli dzielić się na bieżąco informacjami na temat planów dotyczących przywracania podróży zagranicznych. Państwa mogą dobrowolnie przystępować do inicjatywy.

OECD przypomina, że w 2020 roku liczba pasażerów w międzynarodowym ruchu lotniczym spadła o około 75 proc., turystyka straciła ok. 80 proc. klientów. Średnio, na każdy kraj należący do OECD wpływy z turystyki do PKB wynosiły 4,4 proc., w branży pracowało 6,9 proc. zatrudnionych, a udział sektora w eksporcie usług wynosił 21,5 proc. Wskaźniki te były o wiele wyższe w krajach, których gospodarki oparte są w dużej mierze na turystyce – mowa o Grecji, Islandii, Meksyku, Portugalii czy Hiszpanii.

Angel Gurria, sekretarz generalny OECD, podkreśla, że organizacja może pomóc krajom przy koordynacji działań zmierzających do przywrócenia turystyki w ujęciu globalnym. Brak wspólnych ram i zbyt wiele regulacji wydawanych na poziomie lokalnym i regionalnym jest kosztowne zarówno dla samych podróżnych jak i przedsiębiorców – tym ostatnim bardzo trudno pracować w takim środowisku.

Projekt, który zainicjowała Hiszpania, ma być wsparciem i uzupełnieniem już istniejących, jak choćby unijnego paszportu szczepień. Chodzi o to, by programy były ze sobą kompatybilne i mogły być stosowane w wielu krajach.

Dokument będzie elastycznym i dobrowolnym zestawem wytycznych a nie opracowaniem prawnym. Ma opierać się na systemie świateł drogowych – w ten sposób określony będzie poziom ryzyka związany z pandemią koronawirusa. Pojawią się tam rekomendacje, w jaki sposób certyfikować szczepienia w przypadku podróży do krajów, które zdecydują się brać pod uwagę fakt, że dana osoba została zaszczepiona, protokoły dotyczące testowania turystów i zasady tworzenia elektronicznych certyfikatów podróży, które zapewnią ochronę danych i bezpieczeństwo oraz będą współdziałać z różnymi systemami.

Kraje, które chcą stosować zasady zapisane w dokumencie OECD, mogą robić to jednostronnie lub na podstawie bilateralnych lub multilateralnych porozumień, mogą również wykorzystywać mechanizmy stworzone przez inne podmioty, w szczególności przez ICAO – chodzi o ICAO Public Health Corridor. MG

2021-06-01 12:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»




»Katarzyna Krawiczyńska, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej





Newsletter

»

Zamów newsletter