Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama

 
Aktualności

»


BRANŻA

Czy turystyka zorganizowana jest zagrożona? ECTAA twierdzi, że takOrganizatorów turystyki martwi, że Komisji Europejskiej brakuje ambicji, aby dokonać przeglądu przepisów chroniących konsumentów w całym łańcuchu usług turystycznych” - pisze ECTAA w swoim komunikacie.

Na spotkaniu ECTAA w Salonikach, które odbyło się w zeszłym tygodniu, stowarzyszenia krajowe, organizatorzy turystyki i agenci turystyczni dyskutowali nad kierunkiem, w którym zmierza rozważana przez Komisję Europejską legislacja. Jej plany wywołują w branży obawy. Co prawda Komisja Europejska podejmuje konsultacje w związku z rewizją dyrektywy w sprawie imprez turystycznych i zwiększeniem zakresu praw pasażerów, ale rozwiązania brane pod uwagę pokazują, że ograniczenia nakładane na biura podróży nie są zestrojone ze środkami nakładanymi na linie lotnicze.

Komisarz Reynders, który zajmuje się m.in. ochroną konsumentów, jasno wyraził zamiar ograniczenia zaliczek na rzecz organizatorów wycieczek, w ramach rewizji dyrektywy w sprawie imprez turystycznych. Jednocześnie, nie widać zainteresowania ograniczeniem przedpłat klientów na rzecz linii lotniczych w ramach rewizji praw pasażerów, za którą odpowiada komisarz Valean. To, zdaniem ECTAA, oczywisty brak zrozumienia sposobu funkcjonowania branży turystycznej. Organizatorzy turystyki nie przetrzymują bowiem pieniędzy swoich klientów, tylko przeznaczają je na zapłatę swoim dostawcom, w szczególności liniom lotniczym, które w większości przypadków wymagają przedpłaty w pełnej wysokości.

Chociaż Komisja rozważa dalsze uregulowanie ochrony przed niewypłacalnością organizatorów imprez turystycznych, nie analizuje się konkretnych opcji mających skutecznie uregulować ochronę przed niewypłacalnością linii lotniczych, pomimo rekomendacji Europejskiego Trybunału Obrachunkowego z czerwca 2021 roku dotyczącej zwiększenia zakresu ochrony przed niewypłacalnością oferowanej przez dyrektywę w sprawie zorganizowanych podróży, w tym kosztów powrotu do kraju, liniom lotniczym na mocy Rozporządzenia 261/2004.

- Ograniczenie zaliczek i narzucenie ochrony przed niewypłacalnością na tylko jedno ogniwo łańcucha usług na szkodę operatorów wycieczek, którzy w większości są małymi i średnimi przedsiębiorcami, wypchnie ich z rynku – mówi Frank Oostdam, prezes ECTAA. - Pozbawi to konsumentów istotnego produktu turystycznego, ponieważ podróże zorganizowane oferują wysoki poziom ochrony – dodaje.

- Wzywamy komisarzy Reyndersa i Valean do zestrojenia środków w całym turystycznym łańcuchu usług, jeśli naprawdę chcą zwiększyć zakres ochrony konsumentów – apeluje w imieniu branży. MG

2022-11-29 09:01:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Sylwetka

»

»Katarzyna Krawiczyńska
, właścicielka biura Herkules Express w Słupsku  » więcej

Newsletter

»

Zamów newsletter